Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Mittarihuolto J. Ahde Oy

Y-tunnus 0700991-3 26.51 Mittaus-, testaus- ja navigointivälineiden ja -laitteiden valmistus Perustettu 1988

Mittarihuolto J. Ahde Oy (Y-tunnus: 0700991-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lieto As. Yritys toimii toimialalla 26.51 Mittaus-, testaus- ja navigointivälineiden ja -laitteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (8,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 23,8 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 20,4 % ja ROE -5,1 %. Omavaraisuusaste oli 73,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
21,0 kEUR
-8,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
23,8 %
+6,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1,00 kEUR
+66,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,43
-1,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Välppäkuja 10, Lieto As 21360
Perustettu
1.4.1988
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
26 Tietokoneiden sekä elektronisten ja optisten tuotteiden valmistus
Päätoimiala
26.51 Mittaus-, testaus- ja navigointivälineiden ja -laitteiden valmistus
Sijainti
Välppäkuja 10, Lieto As 21360
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Mittarihuolto J. Ahde Oy · 26 Tietokoneiden sekä elektronisten ja optisten tuotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto9,0014,037,023,021,0 8,7%
Bruttokate8,0013,031,019,020,0 5,3%
Liiketulos (EBIT)1,003,0012,04,005,00 25,0%
Nettotulos1,002,009,003,00-1,00 133,3%
Oma pääoma yhteensä5,008,0017,020,019,0 5,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)7,009,0025,023,026,0 13,0%
Nettovelka-4,00-2,00-6,00-3,00-1,00 66,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)11,1 %21,4 %32,4 %17,4 %23,8 % 36,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)16,7 %37,5 %70,6 %16,7 %20,4 % 22,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)18,2 %30,8 %72,0 %16,2 %-5,13 % 131,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)22,2 %46,2 %92,3 %21,1 %25,6 % 21,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)0,4322,539,242,392,11 11,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste71,4 %88,9 %70,8 %87,0 %73,1 % 16,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-80,0 %-25,0 %-35,3 %-15,0 %-5,26 % 64,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-22,2 %-7,14 %2,70 %0 %28,6 %-
Maksuvalmius
Quick ratio2,002,001,434,002,43 39,2%
Current ratio2,002,001,434,002,43 39,2%
Rahat ja rahavarat4,002,006,003,001,00 66,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %22,2 %7,14 %8,11 %39,1 %47,6 % 21,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.