Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Honpumet Oy

Y-tunnus 0686771-3 16.24 Puupakkausten valmistus Perustettu 1988

Honpumet Oy (Y-tunnus: 0686771-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Sastamala. Yritys toimii toimialalla 16.24 Puupakkausten valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 9,4 mEUR (19,9 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 6,7 % (EBIT 0,6 mEUR) ja nettotulos 0,4 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 11,6 % ja ROE 13,4 %. Omavaraisuusaste oli 56,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,8), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
9 431 kEUR
+19,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
6,69 %
+3,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
1 115 kEUR
+18,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,787
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Särkijärventie 157, Sastamala 38460
Verkkosivu
www.honpumet.fi
Henkilöstö
81 (2025)
Perustettu
1.1.1988
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
16 Sahatavaran sekä puu- ja korkkituotteiden valmistus pois lukien huonekalut; olki- ja punontatuotteiden valmistus
Päätoimiala
16.24 Puupakkausten valmistus
Sijainti
Särkijärventie 157, Sastamala 38460
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Honpumet Oy · 16 Sahatavaran sekä puu- ja korkkituotteiden valmistus pois lukien huonekalut; olki- ja punontatuotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto6 1336 8036 5447 8649 431 19,9%
Bruttokate4 1354 0454 1815 4866 304 14,9%
Liiketulos (EBIT)1 242765713223631 183,0%
Nettotulos590526544126412 227,0%
Oma pääoma yhteensä2 1242 6513 0453 0213 138 3,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)3 4204 0115 0365 3545 563 3,9%
Nettovelka6,60- 1686109441 115 18,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)20,3 %11,2 %10,9 %2,84 %6,69 % 135,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)42,1 %20,6 %15,8 %4,31 %11,6 % 169,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)32,3 %22,0 %19,1 %4,15 %13,4 % 222,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)60,8 %27,6 %20,4 %5,49 %15,0 % 173,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)846370281- 20366,0 132,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste62,1 %66,1 %60,5 %56,4 %56,4 % 0,0%
Nettovelkaantumisaste (%)0,311 %-6,35 %20,0 %31,2 %35,5 % 13,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %14,2 %12,5 %24,8 %27,5 %25,2 % 8,4%
Maksuvalmius
Quick ratio1,481,441,050,8270,787 4,8%
Current ratio1,932,031,621,301,36 4,6%
Rahat ja rahavarat42551036616754,0 67,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)52,343,550,949,747,2 5,0%
Nettokäyttöpääoma %14,4 %16,6 %12,2 %6,15 %6,40 % 4,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.