Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Espoon Hissi Oy

Y-tunnus 0679779-4 28.22 Nosto- ja siirtolaitteiden valmistus Perustettu 1987

Espoon Hissi Oy (Y-tunnus: 0679779-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Espoo. Yritys toimii toimialalla 28.22 Nosto- ja siirtolaitteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 8,6 mEUR (8,9 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 18,9 % (EBIT 1,6 mEUR) ja nettotulos 1,3 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 14,5 % ja ROE 13,2 %. Omavaraisuusaste oli 87,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
8 639 kEUR
+8,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
18,9 %
-2,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 324 kEUR
-332 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,07
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Olarinluoma 16 A, Espoo 02200
Verkkosivu
www.espoonhissi.fi
Henkilöstö
40 (2025)
Perustettu
14.12.1987
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
28 Muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden valmistus
Päätoimiala
28.22 Nosto- ja siirtolaitteiden valmistus
Sijainti
Olarinluoma 16 A, Espoo 02200
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Espoon Hissi Oy · 28 Muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto6 3186 2956 7867 9318 639 8,9%
Bruttokate4 6204 5324 5325 0375 578 10,7%
Liiketulos (EBIT)1 9361 6941 5311 6671 634 2,0%
Nettotulos1 5401 3521 2351 3631 297 4,8%
Oma pääoma yhteensä8 8999 4019 4369 7999 896 1,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)11 24711 35711 35411 32411 354 0,3%
Nettovelka- 709- 17286,0-75,0- 324 332,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)30,6 %26,9 %22,6 %21,0 %18,9 % 10,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)17,9 %15,9 %13,8 %14,8 %14,5 % 2,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)18,0 %14,8 %13,1 %14,2 %13,2 % 7,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)20,2 %18,0 %15,2 %16,2 %15,9 % 1,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)669364249399333 16,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste79,1 %82,8 %83,1 %86,5 %87,2 % 0,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-7,97 %-1,83 %0,911 %-0,765 %-3,27 % 327,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %12,7 %14,1 %16,8 %11,6 %8,77 % 24,4%
Maksuvalmius
Quick ratio1,371,321,161,271,07 15,7%
Current ratio1,621,581,481,671,45 13,2%
Rahat ja rahavarat1 5441 067781609700 14,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)041,529,626,520,4 23,0%
Nettokäyttöpääoma %4,19 %5,29 %2,11 %3,33 %0,903 % 72,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.