Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Pyhäjoen Rakennus Oy

Y-tunnus 0679445-4 41.00 Talonrakentaminen Perustettu 1987

Pyhäjoen Rakennus Oy (Y-tunnus: 0679445-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Pyhäjoki. Yritys toimii toimialalla 41.00 Talonrakentaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,0 mEUR (17,9 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 3,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 11,2 % ja ROE 21,8 %. Omavaraisuusaste oli 35,2 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,6), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 003 kEUR
+17,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,29 %
+2,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
13,0 kEUR
-35,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,638
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kokkolantie 578, Pyhäjoki 86100
Verkkosivu
pyhajoenrakennus.com
Henkilöstö
9 (2025)
Perustettu
4.12.1987
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
41 Talonrakentaminen
Päätoimiala
41.00 Talonrakentaminen
Sijainti
Kokkolantie 578, Pyhäjoki 86100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Pyhäjoen Rakennus Oy · 41 Talonrakentaminen
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto9851 0879518511 003 17,9%
Bruttokate648611694668715 7,0%
Liiketulos (EBIT)13,0-43,064,010,033,0 230,0%
Nettotulos4,00-46,049,05,0021,0 320,0%
Oma pääoma yhteensä82,036,084,090,0103 14,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)402320275313293 6,4%
Nettovelka-37,036,02,0020,013,0 35,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)1,32 %-3,96 %6,73 %1,18 %3,29 % 178,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)3,46 %-11,9 %21,5 %3,40 %11,2 % 229,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)4,82 %-78,0 %81,7 %5,75 %21,8 % 279,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)11,1 %-48,0 %82,6 %10,3 %30,2 % 193,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-1,71-53,453,5-0,13615,3 11350,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste20,3 %11,2 %30,4 %28,7 %35,2 % 22,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-45,1 %100 %2,38 %22,2 %12,6 % 43,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %26,0 %26,3 %20,2 %26,3 %18,9 % 28,1%
Maksuvalmius
Quick ratio0,5560,6250,6600,6470,638 1,4%
Current ratio0,9140,6250,7020,6810,774 13,7%
Rahat ja rahavarat65,00000-
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)33,750,742,649,334,2 30,6%
Nettokäyttöpääoma %-2,64 %-9,02 %-5,99 %-7,64 %-3,99 % 47,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.