Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Lumparlands Såg Ab

Y-tunnus 0630400-5 16.11 Puun sahaus ja höyläys Perustettu 1986

Lumparlands Såg Ab (Y-tunnus: 0630400-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lemland. Yritys toimii toimialalla 16.11 Puun sahaus ja höyläys. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (68,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -153,3 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -11,1 % ja ROE -11,2 %. Omavaraisuusaste oli 99,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 25,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
15,0 kEUR
-68,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
- 153 %
Ei vertailuvuotta
Nettovelka 2025
-24,0 kEUR
0,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
25,0
Ei vertailuvuotta

Perustiedot

Osoite
Brovägen 41, Lemland 22610
Verkkosivu
www.lsab.ax
Perustettu
3.10.1986
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
16 Sahatavaran sekä puu- ja korkkituotteiden valmistus pois lukien huonekalut; olki- ja punontatuotteiden valmistus
Päätoimiala
16.11 Puun sahaus ja höyläys
Sijainti
Brovägen 41, Lemland 22610
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Lumparlands Såg Ab · 16 Sahatavaran sekä puu- ja korkkituotteiden valmistus pois lukien huonekalut; olki- ja punontatuotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto26811067,048,015,0 68,8%
Bruttokate10168,060,045,011,0 75,6%
Liiketulos (EBIT)46,04,003,000-23,0-
Nettotulos36,03,002,000-23,0-
Oma pääoma yhteensä219214217217194 10,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)221226218219196 10,5%
Nettovelka-89,0-86,0-68,0-24,0-24,0 0,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)17,2 %3,64 %4,48 %0 %- 153 %-
Kokonaispääoman tuotto (ROA)21,4 %1,79 %1,35 %0 %-11,1 %-
Oman pääoman tuotto (ROE)17,2 %1,39 %0,928 %0 %-11,2 %-
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)22,1 %1,85 %1,39 %0 %-11,1 %-
Taloudellinen lisäarvo (EVA)17,9-16,7-17,2-20,5-43,5 112,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste98,6 %95,1 %99,5 %100 %99,5 % 0,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-40,6 %-40,2 %-31,3 %-11,1 %-12,4 % 11,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-32,1 %-68,2 %- 100 %-50,0 %- 153 % 206,0%
Maksuvalmius
Quick ratio29,78,7368,0025,0-
Current ratio34,09,3671,0026,0-
Rahat ja rahavarat89,086,068,024,024,0 0,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %36,9 %83,6 %104 %56,3 %167 % 196,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.