Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Länsi-Vaalan Vesiosuuskunta

Y-tunnus 0624103-2 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu Perustettu 1986

Länsi-Vaalan Vesiosuuskunta (Y-tunnus: 0624103-2) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Neittävä. Yritys toimii toimialalla 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (8,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 11,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 2,8 % ja ROE 2,7 %. Omavaraisuusaste oli 66,6 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
62,0 kEUR
+8,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
11,3 %
-34,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-55,0 kEUR
+56,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,77
-8,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kaisuantie 38, Neittävä 91780
Perustettu
22.7.1986
Yritysmuoto
OK
Toimialaluokka
36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Päätoimiala
36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Sijainti
Kaisuantie 38, Neittävä 91780
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Länsi-Vaalan Vesiosuuskunta · 36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto41,043,045,057,062,0 8,8%
Bruttokate30,034,045,057,056,0 1,8%
Liiketulos (EBIT)10,016,016,026,07,00 73,1%
Nettotulos8,0013,013,021,06,00 71,4%
Oma pääoma yhteensä174187200221227 2,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)187202215238343 44,1%
Nettovelka-77,0-99,0- 110- 125-55,0 56,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)24,4 %37,2 %35,6 %45,6 %11,3 % 75,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)5,46 %8,23 %7,67 %11,5 %2,75 % 76,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)4,69 %7,20 %6,72 %9,98 %2,68 % 73,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)5,85 %8,82 %8,25 %12,3 %2,90 % 76,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-7,80-3,46-4,692,08-15,7 854,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste93,5 %93,0 %93,0 %93,2 %66,6 % 28,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-44,3 %-52,9 %-55,0 %-56,6 %-24,2 % 57,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 159 %- 198 %- 211 %- 191 %-66,1 % 65,4%
Maksuvalmius
Quick ratio7,928,579,339,881,77 82,1%
Current ratio7,928,579,339,881,77 82,1%
Rahat ja rahavarat77,099,0110125155 24,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)142178243211112 46,9%
Nettokäyttöpääoma %202 %247 %278 %249 %142 % 43,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.