Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Hämeen Viherrakennus Oy

Y-tunnus 0592708-3 81.30 Maisemanhoitopalvelut Perustettu 1985

Hämeen Viherrakennus Oy (Y-tunnus: 0592708-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Ristakallio. Yritys toimii toimialalla 81.30 Maisemanhoitopalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,8 mEUR (11,4 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 18,7 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,3 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 21,4 % ja ROE 21,3 %. Omavaraisuusaste oli 82,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,6), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 846 kEUR
-11,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
18,7 %
+3,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 573 kEUR
-12,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,63
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Vedentaustantie 940, Ristakallio 35240
Verkkosivu
www.h-viherrakennus.fi
Henkilöstö
8 (2025)
Perustettu
4.6.1985
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
81 Kiinteistön- ja maisemanhoito
Päätoimiala
81.30 Maisemanhoitopalvelut
Sijainti
Vedentaustantie 940, Ristakallio 35240
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Hämeen Viherrakennus Oy · 81 Kiinteistön- ja maisemanhoito
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 3763 3741 6112 0831 846 11,4%
Bruttokate9051 2589251 1191 090 2,6%
Liiketulos (EBIT)23,031791,0322345 7,1%
Nettotulos26,025272,0256273 6,6%
Oma pääoma yhteensä8161 0001 0061 1831 375 16,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 0661 3891 2711 5811 665 5,3%
Nettovelka- 278- 473- 539- 511- 573 12,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0,968 %9,40 %5,65 %15,5 %18,7 % 20,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)2,15 %25,8 %6,92 %22,8 %21,4 % 6,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)3,12 %27,8 %7,18 %23,4 %21,3 % 9,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)2,76 %33,1 %8,74 %28,6 %26,2 % 8,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-62,1176-31,1162156 3,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste76,6 %71,9 %79,2 %74,9 %82,7 % 10,4%
Nettovelkaantumisaste (%)-34,1 %-47,3 %-53,6 %-43,2 %-41,7 % 3,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-1,22 %-5,42 %-17,0 %-9,60 %-15,4 % 60,4%
Maksuvalmius
Quick ratio1,521,682,302,352,63 11,9%
Current ratio1,591,742,352,362,65 12,3%
Rahat ja rahavarat278573539597573 4,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)4,303,358,8419,314,8 23,3%
Nettokäyttöpääoma %6,23 %8,60 %-6,21 %7,15 %8,56 % 19,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.