Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Stiga Oy

Y-tunnus 0495448-5 46.49 Muiden taloustavaroiden tukkukauppa Perustettu 1983

Stiga Oy (Y-tunnus: 0495448-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vantaa. Yritys toimii toimialalla 46.49 Muiden taloustavaroiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 17,3 mEUR (26,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 2,2 % (EBIT 0,4 mEUR) ja nettotulos 0,3 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 19,4 % ja ROE 42,3 %. Omavaraisuusaste oli 35,0 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
17 329 kEUR
+26,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
2,16 %
0,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
155 kEUR
-76,8 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,81
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tikkurilantie 141, Vantaa 01530
Verkkosivu
www.stiga.fi
Henkilöstö
13 (2025)
Perustettu
17.1.1983
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.49 Muiden taloustavaroiden tukkukauppa
Sijainti
Tikkurilantie 141, Vantaa 01530
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Stiga Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto16 54317 96416 10913 67817 329 26,7%
Bruttokate2 3502 5572 7642 8173 158 12,1%
Liiketulos (EBIT)267344388301374 24,3%
Nettotulos192246287207281 35,7%
Oma pääoma yhteensä508703707627701 11,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 7673 4861 8142 2652 001 11,7%
Nettovelka3571 510325668155 76,8%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)1,61 %1,91 %2,41 %2,20 %2,16 % 1,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)17,8 %13,1 %16,2 %15,8 %19,4 % 22,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)46,6 %40,6 %40,7 %31,0 %42,3 % 36,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)27,4 %19,6 %23,1 %22,9 %29,9 % 30,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)14416776,3105133 26,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste28,7 %20,2 %39,0 %27,7 %35,0 % 26,4%
Nettovelkaantumisaste (%)70,3 %215 %46,0 %107 %22,1 % 79,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %6,38 %14,2 %5,38 %10,1 %5,38 % 46,7%
Maksuvalmius
Quick ratio1,441,251,721,471,81 23,1%
Current ratio1,461,281,771,501,85 23,3%
Rahat ja rahavarat56,092,010771,099,0 39,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)16,453,531,846,825,6 45,3%
Nettokäyttöpääoma %3,12 %4,07 %4,62 %5,32 %5,05 % 5,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.