Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Dimex Oy

Y-tunnus 0477986-7 14.23 Työvaatteiden valmistus Perustettu 1982

Dimex Oy (Y-tunnus: 0477986-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Leppävirta. Yritys toimii toimialalla 14.23 Työvaatteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 13,2 mEUR (3,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 3,3 % (EBIT 0,4 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 3,3 % ja ROE 1,4 %. Omavaraisuusaste oli 89,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
13 199 kEUR
-3,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,27 %
-4,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-2 770 kEUR
-2,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,20
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kokoojatie 9, Leppävirta 79100
Verkkosivu
www.dimex.fi
Henkilöstö
22 (2025)
Perustettu
26.7.1982
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
14 Vaatteiden valmistus
Päätoimiala
14.23 Työvaatteiden valmistus
Sijainti
Kokoojatie 9, Leppävirta 79100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Dimex Oy · 14 Vaatteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto16 89517 15215 63713 69613 199 3,6%
Bruttokate6 0906 1955 7335 1514 820 6,4%
Liiketulos (EBIT)3 0592 6142 055990432 56,4%
Nettotulos2 429241275231162 29,9%
Oma pääoma yhteensä12 62712 66812 82612 30711 331 7,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)14 51715 30714 04613 68412 635 7,7%
Nettovelka-5 206-2 159-2 481-2 693-2 770 2,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)18,1 %15,2 %13,1 %7,23 %3,27 % 54,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)22,4 %17,5 %14,2 %7,17 %3,30 % 54,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)20,5 %1,91 %2,16 %1,84 %1,37 % 25,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)25,7 %19,9 %15,7 %7,91 %3,67 % 53,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)1 382858689- 344- 778 126,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste87,0 %82,8 %91,3 %90,0 %89,7 % 0,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-41,2 %-17,0 %-19,3 %-21,9 %-24,4 % 11,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-19,6 %-3,03 %-8,06 %-9,61 %-11,1 % 15,5%
Maksuvalmius
Quick ratio4,342,414,003,423,20 6,4%
Current ratio7,425,6210,99,449,14 3,2%
Rahat ja rahavarat5 2063 1592 4812 6932 770 2,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)58,459,242,851,637,0 28,3%
Nettokäyttöpääoma %71,8 %71,1 %71,3 %73,9 %69,0 % 6,6%