Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Metallisorvaamo M. Hakala Oy

Y-tunnus 0398049-7 25.53 Metallien työstö Perustettu 1974

Metallisorvaamo M. Hakala Oy (Y-tunnus: 0398049-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kouvola. Yritys toimii toimialalla 25.53 Metallien työstö. Vuonna 2025 liikevaihto oli 6,3 mEUR (0,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 6,5 % (EBIT 0,4 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 7,4 % ja ROE 7,6 %. Omavaraisuusaste oli 36,3 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,9), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
6 311 kEUR
-0,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
6,50 %
-3,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
2 087 kEUR
-31,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,854
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Juholankatu 3, Kouvola 45130
Verkkosivu
www.mhakala.fi
Henkilöstö
41 (2025)
Perustettu
1.3.1974
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.53 Metallien työstö
Sijainti
Juholankatu 3, Kouvola 45130
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Metallisorvaamo M. Hakala Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto6 5778 1498 0316 3626 311 0,8%
Bruttokate3 9794 9704 8364 1094 227 2,9%
Liiketulos (EBIT)4201 4981 145642410 36,1%
Nettotulos258828523295149 49,5%
Oma pääoma yhteensä1 4771 9552 1282 0731 872 9,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)4 8394 8315 0145 9815 160 13,7%
Nettovelka1 8391 1968353 0282 087 31,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)6,39 %18,4 %14,3 %10,1 %6,50 % 35,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)8,33 %31,0 %23,3 %11,7 %7,38 % 36,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)16,9 %48,3 %25,6 %14,0 %7,55 % 46,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)10,2 %39,1 %29,4 %14,0 %8,60 % 38,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-80,6916552143- 172 220,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste30,5 %40,5 %42,4 %35,4 %36,3 % 2,5%
Nettovelkaantumisaste (%)125 %61,2 %39,2 %146 %111 % 24,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %43,8 %26,6 %24,0 %58,7 %46,9 % 20,1%
Maksuvalmius
Quick ratio1,111,711,241,020,854 16,3%
Current ratio1,852,952,041,561,49 4,5%
Rahat ja rahavarat479713956172328 90,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)69,152,546,372,363,3 12,4%
Nettokäyttöpääoma %20,6 %26,4 %21,9 %16,1 %13,8 % 14,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.