Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kannuksen kauppapuutarha Oy

Y-tunnus 0367146-7 01.13 Vihannesten ja melonien, juuresten ja mukulakasvien viljely Perustettu 1980

Kannuksen kauppapuutarha Oy (Y-tunnus: 0367146-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kannus. Yritys toimii toimialalla 01.13 Vihannesten ja melonien, juuresten ja mukulakasvien viljely. Vuonna 2025 liikevaihto oli 5,1 mEUR (16,5 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 19,7 % (EBIT 1,0 mEUR) ja nettotulos 0,8 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 23,2 % ja ROE 21,5 %. Omavaraisuusaste oli 85,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
5 083 kEUR
+16,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
19,7 %
+11,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1 100 kEUR
-179 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,14
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Rekiläntie 698, Kannus 69100
Verkkosivu
www.kannuksenkauppapuutarha.fi
Henkilöstö
23 (2025)
Perustettu
3.11.1980
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Päätoimiala
01.13 Vihannesten ja melonien, juuresten ja mukulakasvien viljely
Sijainti
Rekiläntie 698, Kannus 69100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kannuksen kauppapuutarha Oy · 01 Kasvinviljely ja kotieläintalous, riistatalous ja niihin liittyvät palvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto4 0674 6254 4014 3625 083 16,5%
Bruttokate2 4762 9172 5392 7273 218 18,0%
Liiketulos (EBIT)8051 0366433491 003 187,4%
Nettotulos644828514280806 187,9%
Oma pääoma yhteensä2 2462 9233 2873 4174 073 19,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 7583 3913 6883 9014 774 22,4%
Nettovelka-1 154-1 188-1 036- 395-1 100 178,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)19,8 %22,4 %14,6 %8,01 %19,7 % 145,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)33,1 %33,7 %18,2 %9,23 %23,2 % 151,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)32,3 %32,0 %16,5 %8,35 %21,5 % 157,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)40,1 %40,1 %20,7 %10,4 %26,9 % 158,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)476615237-31,5479 1620,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste81,4 %86,2 %89,1 %87,6 %85,3 % 2,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-51,4 %-40,6 %-31,5 %-11,5 %-27,0 % 134,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-15,8 %-15,6 %-14,4 %2,06 %-7,85 % 481,1%
Maksuvalmius
Quick ratio2,763,143,821,822,14 17,6%
Current ratio2,893,333,992,012,25 11,9%
Rahat ja rahavarat1 1541 1881 0363951 100 178,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)22,120,737,623,523,2 1,3%
Nettokäyttöpääoma %23,9 %23,6 %27,2 %11,2 %17,2 % 53,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.