Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Soraliike Suovanen Oy

Y-tunnus 0357876-4 08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto Perustettu 1980

Soraliike Suovanen Oy (Y-tunnus: 0357876-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vahto. Yritys toimii toimialalla 08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,6 mEUR (17,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 13,5 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 25,5 % ja ROE 25,9 %. Omavaraisuusaste oli 78,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 551 kEUR
+17,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
13,5 %
+7,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 470 kEUR
-50,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,31
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Jussilantie 11, Vahto 21310
Verkkosivu
www.sepelijamultaturku.fi
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
17.7.1980
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
08 Muu kaivostoiminta ja louhinta
Päätoimiala
08.12 Soran, hiekan, saven ja kaoliinin otto
Sijainti
Jussilantie 11, Vahto 21310
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Soraliike Suovanen Oy · 08 Muu kaivostoiminta ja louhinta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 0681 5641 3231 551 17,2%
Bruttokate6629548371 003 19,8%
Liiketulos (EBIT)21219477,0209 171,4%
Nettotulos17015563,0164 160,3%
Oma pääoma yhteensä505634627641 2,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)721822835813 2,6%
Nettovelka- 331- 465- 312- 470 50,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)19,9 %12,4 %5,82 %13,5 % 132,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)29,5 %25,3 %9,66 %25,5 % 164,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)33,7 %27,2 %9,99 %25,9 % 159,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)42,2 %34,2 %12,3 %31,9 % 159,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)1701061,62102 6196,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste70,0 %77,1 %74,9 %78,8 % 5,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-65,5 %-73,3 %-49,8 %-73,3 % 47,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-10,8 %-17,7 %-11,2 %-19,5 % 74,1%
Maksuvalmius
Quick ratio1,903,013,053,31 8,5%
Current ratio1,983,083,133,36 7,3%
Rahat ja rahavarat331465358475 32,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)21,520,117,917,6 1,7%
Nettokäyttöpääoma %19,9 %25,0 %26,4 %25,4 % 3,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.