Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Hirsijärven Vesi Oy

Y-tunnus 0289184-7 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu Perustettu 1979

Hirsijärven Vesi Oy (Y-tunnus: 0289184-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tyrnävä. Yritys toimii toimialalla 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (0,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 29,4 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 6,3 % ja ROE 5,3 %. Omavaraisuusaste oli 94,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 6,9), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
262 kEUR
-0,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
29,4 %
+0,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 330 kEUR
-23,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
6,88
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tehtaantie 5, Tyrnävä 91800
Verkkosivu
www.hirsijarvenvesi.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.1.1979
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Päätoimiala
36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Sijainti
Tehtaantie 5, Tyrnävä 91800
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Hirsijärven Vesi Oy · 36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto234231246264262 0,8%
Bruttokate236235257268262 2,2%
Liiketulos (EBIT)72,086,082,077,077,0 0,0%
Nettotulos56,068,064,061,062,0 1,6%
Oma pääoma yhteensä9491 0161 0801 1421 204 5,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 0961 1441 1821 2321 278 3,7%
Nettovelka- 145- 176- 249- 267- 330 23,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)30,8 %37,2 %33,3 %29,2 %29,4 % 0,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)6,63 %7,68 %7,05 %6,46 %6,29 % 2,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)6,08 %6,92 %6,11 %5,49 %5,29 % 3,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)6,88 %7,90 %7,22 %6,62 %6,48 % 2,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-40,8-31,9-39,4-48,4-52,0 7,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste86,5 %89,0 %91,4 %92,8 %94,3 % 1,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-15,3 %-17,3 %-23,1 %-23,4 %-27,4 % 17,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-48,3 %-63,2 %-91,1 %-88,3 %- 111 % 25,7%
Maksuvalmius
Quick ratio5,656,207,876,616,88 4,1%
Current ratio5,656,207,876,616,88 4,1%
Rahat ja rahavarat261272325322365 13,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)35,934,835,640,139,0 2,7%
Nettokäyttöpääoma %103 %113 %126 %115 %130 % 13,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.