Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Nord Leaf Oy

Y-tunnus 0250921-4 16.11 Puun sahaus ja höyläys Perustettu 1978

Nord Leaf Oy (Y-tunnus: 0250921-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Nivala. Yritys toimii toimialalla 16.11 Puun sahaus ja höyläys. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,3 mEUR (40,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 54,8 % (EBIT 0,7 mEUR) ja nettotulos 0,6 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 53,8 % ja ROE 47,7 %. Omavaraisuusaste oli 95,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 19,9), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 322 kEUR
-40,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
54,8 %
+28,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1 357 kEUR
-76,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
19,9
+14,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Vasaratie 8, Nivala 85500
Verkkosivu
www.tolliwood.fi
Henkilöstö
6 (2025)
Perustettu
1.4.1978
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
16 Sahatavaran sekä puu- ja korkkituotteiden valmistus pois lukien huonekalut; olki- ja punontatuotteiden valmistus
Päätoimiala
16.11 Puun sahaus ja höyläys
Sijainti
Vasaratie 8, Nivala 85500
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Nord Leaf Oy · 16 Sahatavaran sekä puu- ja korkkituotteiden valmistus pois lukien huonekalut; olki- ja punontatuotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 7392 0891 9272 2271 322 40,6%
Bruttokate7208068981 0741 081 0,7%
Liiketulos (EBIT)267299332585725 23,9%
Nettotulos211238266472593 25,6%
Oma pääoma yhteensä4215987451 0471 440 37,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)6116988571 2441 511 21,5%
Nettovelka- 199- 314- 401- 771-1 357 76,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)15,4 %14,3 %17,2 %26,3 %54,8 % 108,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)49,9 %45,7 %42,8 %56,2 %53,8 % 4,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)65,0 %46,7 %39,6 %52,7 %47,7 % 9,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)70,4 %57,2 %49,5 %65,8 %59,6 % 9,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)184197209398481 20,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste68,9 %85,8 %87,0 %84,2 %95,3 % 13,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-47,3 %-52,5 %-53,8 %-73,6 %-94,2 % 28,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-2,01 %-10,3 %-15,0 %-25,8 %-97,3 % 277,1%
Maksuvalmius
Quick ratio1,763,885,235,0519,9 294,1%
Current ratio2,485,466,545,7719,9 244,9%
Rahat ja rahavarat2253144017711 357 76,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)20,47,6929,431,111,0 64,6%
Nettokäyttöpääoma %15,7 %21,2 %31,9 %42,0 %93,8 % 123,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.