Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Tervareitti Oy

Y-tunnus 0209995-6 58.12 Sanomalehtien kustantaminen Perustettu 1978

Tervareitti Oy (Y-tunnus: 0209995-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Muhos. Yritys toimii toimialalla 58.12 Sanomalehtien kustantaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,7 mEUR (5,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 3,5 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 6,6 % ja ROE 17,3 %. Omavaraisuusaste oli 67,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
655 kEUR
+5,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,51 %
+1,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 236 kEUR
-8,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,58
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Valtatie 17 lh. 2, Muhos 91500
Verkkosivu
www.tervareitti.fi
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
30.6.1978
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
58 Kustannustoiminta
Päätoimiala
58.12 Sanomalehtien kustantaminen
Sijainti
Valtatie 17 lh. 2, Muhos 91500
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Tervareitti Oy · 58 Kustannustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto661620644623655 5,1%
Bruttokate546487512574490 14,6%
Liiketulos (EBIT)34,0-48,0-31,013,023,0 76,9%
Nettotulos29,0-47,0-34,018,031,0 72,2%
Oma pääoma yhteensä285217168172186 8,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)438529468456486 6,6%
Nettovelka- 303- 260- 210- 218- 236 8,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)5,14 %-7,74 %-4,81 %2,09 %3,51 % 67,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)8,08 %-9,72 %-6,82 %3,90 %6,58 % 68,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)10,4 %-18,7 %-17,7 %10,6 %17,3 % 63,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)12,5 %-18,6 %-17,6 %10,6 %17,3 % 63,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)2,53-73,9-51,5-2,896,73 332,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste75,6 %66,6 %62,7 %67,7 %67,9 % 0,3%
Nettovelkaantumisaste (%)- 106 %- 120 %- 125 %- 127 %- 127 % 0,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-23,0 %8,23 %14,0 %10,6 %9,62 % 9,2%
Maksuvalmius
Quick ratio3,724,003,834,544,58 0,9%
Current ratio2,261,401,281,311,35 3,1%
Rahat ja rahavarat303260210218236 8,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)17,710194,186,791,4 5,4%
Nettokäyttöpääoma %28,9 %20,2 %12,9 %9,15 %9,77 % 6,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.