Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Lappfjärd Vattenandelslag

Y-tunnus 0179867-5 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu Perustettu 1978

Lappfjärd Vattenandelslag (Y-tunnus: 0179867-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lapväärtti. Yritys toimii toimialalla 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (5,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 8,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 2,8 % ja ROE 2,5 %. Omavaraisuusaste oli 94,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 8,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
156 kEUR
+5,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
8,33 %
+0,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 157 kEUR
-14,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
8,09
+1,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Sörholmsvägen 14, Lapväärtti 64300
Verkkosivu
www.lappfjard-vatten.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.1.1978
Yritysmuoto
OK
Toimialaluokka
36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Päätoimiala
36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Sijainti
Sörholmsvägen 14, Lapväärtti 64300
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Lappfjärd Vattenandelslag · 36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto151152153148156 5,4%
Bruttokate114125129116127 9,5%
Liiketulos (EBIT)7,0010,018,011,013,0 18,2%
Nettotulos6,008,0014,09,0011,0 22,2%
Oma pääoma yhteensä393407421433447 3,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)429435448460469 2,0%
Nettovelka-45,0-70,0- 116- 137- 157 14,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)4,64 %6,58 %11,8 %7,43 %8,33 % 12,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)1,64 %2,55 %4,08 %2,86 %2,80 % 2,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)1,54 %2,00 %3,38 %2,11 %2,50 % 18,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)1,72 %2,66 %4,24 %2,99 %2,93 % 2,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-32,2-30,7-24,9-31,6-31,6 0,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste91,6 %93,3 %94,0 %93,9 %94,9 % 1,1%
Nettovelkaantumisaste (%)-11,5 %-17,2 %-27,6 %-31,6 %-35,1 % 11,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-16,6 %-35,5 %-64,7 %-78,4 %-87,8 % 12,0%
Maksuvalmius
Quick ratio3,875,636,906,968,09 16,2%
Current ratio3,875,636,906,968,09 16,2%
Rahat ja rahavarat61,083,0126144161 11,8%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)55,652,828,656,758,5 3,2%
Nettokäyttöpääoma %43,7 %57,9 %77,1 %96,6 %104 % 7,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.