Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Rautarakenne Leivo Oy

Y-tunnus 0161819-5 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus Perustettu 1975

Rautarakenne Leivo Oy (Y-tunnus: 0161819-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lappeenranta. Yritys toimii toimialalla 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 4,2 mEUR (10,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 9,0 % (EBIT 0,4 mEUR) ja nettotulos 0,3 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 17,1 % ja ROE 24,6 %. Omavaraisuusaste oli 51,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
4 222 kEUR
+10,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
9,02 %
-2,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 723 kEUR
+19,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,10
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Paatsamakatu 8, Lappeenranta 53810
Verkkosivu
www.rautarakenneleivo.fi
Henkilöstö
29 (2025)
Perustettu
1.7.1975
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Sijainti
Paatsamakatu 8, Lappeenranta 53810
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Rautarakenne Leivo Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto3 5744 9445 9753 8244 222 10,4%
Bruttokate2 5332 8443 2242 6572 691 1,3%
Liiketulos (EBIT)912551459428381 11,0%
Nettotulos803437348334293 12,3%
Oma pääoma yhteensä8131 1851 1991 2151 171 3,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 2932 5632 5402 2632 262 0,0%
Nettovelka- 764- 876-1 374- 894- 723 19,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)25,5 %11,1 %7,68 %11,2 %9,02 % 19,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)44,6 %22,7 %18,0 %18,6 %17,1 % 8,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)80,4 %43,7 %29,2 %27,7 %24,6 % 11,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)87,2 %55,1 %38,6 %37,0 %32,6 % 11,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)590363254229189 17,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste35,5 %47,2 %47,2 %53,7 %51,7 % 3,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-93,9 %-73,9 %- 115 %-73,6 %-61,7 % 16,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %20,0 %10,1 %-0,536 %4,03 %8,79 % 118,1%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9941,091,371,241,10 11,3%
Current ratio1,441,751,762,021,92 5,0%
Rahat ja rahavarat7648761 374894723 19,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)66,640,326,338,539,8 3,4%
Nettokäyttöpääoma %18,2 %20,8 %17,0 %27,9 %23,7 % 15,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.