Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Lahden Kellokeskus Oy

Y-tunnus 0148453-7 47.77 Kellojen ja korujen vähittäiskauppa Perustettu 1978

Lahden Kellokeskus Oy (Y-tunnus: 0148453-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lahti. Yritys toimii toimialalla 47.77 Kellojen ja korujen vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 8,1 mEUR (5,3 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 12,1 % (EBIT 1,0 mEUR) ja nettotulos 0,8 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 29,5 % ja ROE 38,4 %. Omavaraisuusaste oli 62,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,8), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
8 133 kEUR
+5,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
12,1 %
+0,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 755 kEUR
-14,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,872
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Aleksanterinkatu 25, Lahti 15140
Verkkosivu
www.timanttiset.fi
Henkilöstö
35 (2025)
Perustettu
15.3.1978
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.77 Kellojen ja korujen vähittäiskauppa
Sijainti
Aleksanterinkatu 25, Lahti 15140
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Lahden Kellokeskus Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto5 7015 9546 9417 7258 133 5,3%
Bruttokate2 3702 4372 8763 2943 449 4,7%
Liiketulos (EBIT)476678768869986 13,5%
Nettotulos384553619696801 15,1%
Oma pääoma yhteensä9361 3291 8412 0372 138 5,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 3172 7683 1043 2763 532 7,8%
Nettovelka- 552- 843- 764- 661- 755 14,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)8,35 %11,4 %11,1 %11,2 %12,1 % 8,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)22,6 %27,2 %26,4 %27,5 %29,5 % 7,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)50,0 %48,8 %39,1 %35,9 %38,4 % 7,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)51,9 %61,2 %48,9 %45,2 %48,1 % 6,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)291455489521596 14,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste41,6 %48,9 %60,8 %64,2 %62,7 % 2,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-59,0 %-63,4 %-41,5 %-32,4 %-35,3 % 9,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %14,5 %10,0 %7,20 %7,50 %7,87 % 4,9%
Maksuvalmius
Quick ratio0,6550,7810,9760,9650,872 9,6%
Current ratio1,611,842,412,512,44 2,8%
Rahat ja rahavarat552843764661755 14,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)14,314,020,220,214,5 28,2%
Nettokäyttöpääoma %14,8 %20,3 %25,6 %24,3 %24,7 % 1,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.