Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Övernäsgården Ab

Y-tunnus 0144964-3 79.11 Matkatoimistojen toiminta Perustettu 1978

Övernäsgården Ab (Y-tunnus: 0144964-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Mariehamn. Yritys toimii toimialalla 79.11 Matkatoimistojen toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (3,5 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli -1,5 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -1,2 % ja ROE -1,3 %. Omavaraisuusaste oli 93,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 13,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
324 kEUR
+3,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-1,54 %
+0,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
12,0 kEUR
-25,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
13,5
+8,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Torggatan 2, Mariehamn 22100
Verkkosivu
www.overnasgarden.ax
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
15.3.1978
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
79 Matkatoimistojen ja matkanjärjestäjien toiminta, muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
Päätoimiala
79.11 Matkatoimistojen toiminta
Sijainti
Torggatan 2, Mariehamn 22100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Övernäsgården Ab · 79 Matkatoimistojen ja matkanjärjestäjien toiminta, muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto229352333313324 3,5%
Bruttokate191271260245246 0,4%
Liiketulos (EBIT)15,058,019,0-6,00-5,00 16,7%
Nettotulos11,047,015,0-6,00-5,00 16,7%
Oma pääoma yhteensä318365380374369 1,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)386423422405395 2,5%
Nettovelka36,0-12,0-11,016,012,0 25,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)6,55 %16,5 %5,71 %-1,92 %-1,54 % 19,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)3,99 %14,3 %4,50 %-1,45 %-1,25 % 13,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)3,52 %13,8 %4,03 %-1,59 %-1,35 % 15,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)4,05 %14,8 %4,67 %-1,49 %-1,26 % 15,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-22,812,5-23,6-44,1-42,6 3,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste82,4 %86,5 %90,5 %92,6 %93,4 % 0,9%
Nettovelkaantumisaste (%)11,3 %-3,29 %-2,89 %4,28 %3,25 % 24,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %20,5 %0,568 %1,80 %7,35 %4,32 % 41,2%
Maksuvalmius
Quick ratio31,74,072,944,7113,5 186,6%
Current ratio31,74,072,944,7113,5 186,6%
Rahat ja rahavarat21,055,034,07,0012,0 71,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %148 %12,2 %9,91 %8,31 %7,72 % 7,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.