Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kone-Glans Oy

Y-tunnus 0139284-3 46.84 Rautakauppatavaroiden, LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa Perustettu 1978

Kone-Glans Oy (Y-tunnus: 0139284-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Salo. Yritys toimii toimialalla 46.84 Rautakauppatavaroiden, LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 6,1 mEUR (1,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 12,3 % (EBIT 0,7 mEUR) ja nettotulos 0,6 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 22,7 % ja ROE 28,0 %. Omavaraisuusaste oli 71,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,7), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
6 052 kEUR
+1,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
12,3 %
+10,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 310 kEUR
-35,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,747
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Joensuunkatu 10, Salo 24100
Verkkosivu
www.kone-glans.fi
Henkilöstö
11 (2025)
Perustettu
1.1.1978
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.84 Rautakauppatavaroiden, LVI-laitteiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa
Sijainti
Joensuunkatu 10, Salo 24100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kone-Glans Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto3 8354 9765 2905 9666 052 1,4%
Bruttokate1 4221 6581 7601 4552 212 52,0%
Liiketulos (EBIT)520514306113744 558,4%
Nettotulos45540423663,0582 823,8%
Oma pääoma yhteensä1 3971 6901 7921 8552 301 24,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 4932 8982 9023 3293 239 2,7%
Nettovelka34670,057,0- 229- 310 35,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)13,6 %10,3 %5,78 %1,89 %12,3 % 550,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)23,3 %19,1 %10,8 %3,66 %22,7 % 520,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)31,1 %26,2 %13,6 %3,45 %28,0 % 711,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)30,1 %25,3 %14,5 %5,01 %30,6 % 510,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)31823042,6- 114369 423,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste56,0 %58,3 %61,7 %55,7 %71,0 % 27,5%
Nettovelkaantumisaste (%)24,8 %4,14 %3,18 %-12,3 %-13,5 % 9,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %24,0 %16,7 %15,2 %11,8 %7,22 % 38,8%
Maksuvalmius
Quick ratio0,3970,6260,4510,6280,747 18,9%
Current ratio2,602,522,612,053,06 49,3%
Rahat ja rahavarat178377307770503 34,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)7,9011,24,691,847,30 296,7%
Nettokäyttöpääoma %27,3 %25,8 %25,3 %22,6 %28,4 % 25,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.