Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Vantron Oy

Y-tunnus 0124497-1 29.31 Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus moottoriajoneuvoihin Perustettu 1976

Vantron Oy (Y-tunnus: 0124497-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Ohkola. Yritys toimii toimialalla 29.31 Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus moottoriajoneuvoihin. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (966,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 42,2 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 6,4 % ja ROE 6,0 %. Omavaraisuusaste oli 91,6 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
64,0 kEUR
+967 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
42,2 %
+142,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-38,0 kEUR
-280 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,22
-3,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Ohkolantie 656, Ohkola 04530
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.6.1976
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
29 Moottoriajoneuvojen, perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus
Päätoimiala
29.31 Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus moottoriajoneuvoihin
Sijainti
Ohkolantie 656, Ohkola 04530
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Vantron Oy · 29 Moottoriajoneuvojen, perävaunujen ja puoliperävaunujen valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto88,05,0014,06,0064,0 966,7%
Bruttokate39,04,0013,03,0035,0 1066,7%
Liiketulos (EBIT)33,0-3,007,00-6,0027,0 550,0%
Nettotulos35,044,018,0-6,0024,0 500,0%
Oma pääoma yhteensä456464445404395 2,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)457467450406433 6,7%
Nettovelka- 107- 376- 261-10,0-38,0 280,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)37,5 %-60,0 %50,0 %- 100 %42,2 % 142,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)7,83 %9,52 %4,36 %2,80 %6,44 % 130,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)7,66 %9,57 %3,96 %-1,41 %6,01 % 526,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)7,89 %9,58 %4,41 %2,83 %6,75 % 138,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-10,3-46,1-37,3-47,2-13,2 72,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste99,6 %99,4 %98,7 %99,3 %91,6 % 7,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-23,5 %-81,0 %-58,7 %-2,48 %-9,62 % 287,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 119 %-7 460 %-1 821 %- 117 %-3,13 % 97,3%
Maksuvalmius
Quick ratio53,512543,84,331,22 71,8%
Current ratio53,512543,89,001,50 83,3%
Rahat ja rahavarat10737626110,038,0 280,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)000028,5-
Nettokäyttöpääoma %119 %7 460 %1 836 %400 %28,1 % 93,0%