Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

ROCAS TRANSPORT OY

Y-tunnus 2217977-7 49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus Perustettu 2008

ROCAS TRANSPORT OY (Y-tunnus: 2217977-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Nummela. Yritys toimii toimialalla 49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,5 mEUR (3,5 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 10,8 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 12,2 % ja ROE 15,1 %. Omavaraisuusaste oli 60,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,8), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
502 kEUR
-3,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
10,8 %
+0,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-53,0 kEUR
0,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,802
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Linnanniituntie 6, Nummela 03100
Henkilöstö
6 (2025)
Perustettu
9.9.2008
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Päätoimiala
49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus
Sijainti
Linnanniituntie 6, Nummela 03100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

ROCAS TRANSPORT OY · 49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto225311482520502 3,5%
Bruttokate208280444463454 1,9%
Liiketulos (EBIT)32,018,055,052,054,0 3,8%
Nettotulos26,015,041,040,033,0 17,5%
Oma pääoma yhteensä157159185211227 7,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)211311404413376 9,0%
Nettovelka-77,0- 106- 155-53,0-53,0 0,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)14,2 %5,79 %11,4 %10,0 %10,8 % 8,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)15,9 %7,66 %16,2 %13,7 %12,2 % 10,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)17,4 %9,49 %23,8 %20,2 %15,1 % 25,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)21,9 %12,5 %33,3 %28,0 %21,8 % 22,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)12,4-0,83129,223,920,0 16,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste74,4 %51,1 %45,8 %51,1 %60,2 % 17,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-49,0 %-66,7 %-83,8 %-25,1 %-23,3 % 7,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-11,1 %14,1 %12,9 %28,3 %18,9 % 33,2%
Maksuvalmius
Quick ratio2,421,411,540,7680,802 4,4%
Current ratio2,421,411,540,7680,802 4,4%
Rahat ja rahavarat79,010815755,055,0 0,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)43,854,042,433,036,4 10,3%
Nettokäyttöpääoma %11,6 %0,965 %6,22 %-6,15 %-5,18 % 15,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.