Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Alasen Helmi Oy

Y-tunnus 1643646-6 56.21 Tapahtumien catering-palvelut Perustettu 2000

Alasen Helmi Oy (Y-tunnus: 1643646-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lahti. Yritys toimii toimialalla 56.21 Tapahtumien catering-palvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (7,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 86,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,7 % ja ROE 10,9 %. Omavaraisuusaste oli 100,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,0), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
15,0 kEUR
+7,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
86,7 %
+143,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-2,00 kEUR
+96,8 % vs. 2024
Quick ratio 2024
64,0
Ei vertailuvuotta

Perustiedot

Osoite
Palttinakatu 2, Lahti 15230
Verkkosivu
www.metsolacenter.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
16.12.2000
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
56 Ravitsemistoiminta
Päätoimiala
56.21 Tapahtumien catering-palvelut
Sijainti
Palttinakatu 2, Lahti 15230
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Alasen Helmi Oy · 56 Ravitsemistoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto37,041,022,014,015,0 7,1%
Bruttokate37,026810,013,024,0 84,6%
Liiketulos (EBIT)-12,0221-9,00-8,0013,0 262,5%
Nettotulos-13,0188-9,00-8,0015,0 287,5%
Oma pääoma yhteensä244432123115161 40,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)250468125117163 39,3%
Nettovelka-3,00- 467-46,0-63,0-2,00 96,8%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-32,4 %539 %-40,9 %-57,1 %86,7 % 251,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-3,85 %61,6 %-3,04 %-6,61 %10,7 % 261,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)-4,94 %55,6 %-3,24 %-6,72 %10,9 % 262,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-3,99 %65,3 %-3,24 %-6,69 %10,8 % 261,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-41,0165-49,9-19,62,12 110,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste98,0 %92,3 %98,4 %99,1 %100 % 0,9%
Nettovelkaantumisaste (%)-1,23 %- 108 %-37,4 %-54,8 %-1,24 % 97,7%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %5,41 %-1 051 %- 200 %- 443 %-13,3 % 97,0%
Maksuvalmius
Quick ratio1,6013,027,564,00 100,0%
Current ratio1,6013,027,564,00 100,0%
Rahat ja rahavarat3,0046746,063,02,00 96,8%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %8,11 %1 054 %241 %450 %40,0 % 91,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.